Tato

Tato

Autor: William Wharton

Jest to jedna z wielu książek kultowego w latach 90-tych amerykańskiego pisarza. Najbliższa mojemu sercu jest jej recenzja napisana przez Philadelphia Inquirer ” Może stać się klasyką nawet dla czytelników, którzy się jeszcze nie urodzili”. Te właśnie słowa cisną się na usta po przeczytaniu ostatniej strony.

William Wharton na strony powieści przeniósł watki autobiograficzne. Opisuje w bardzo zwięzły sposób, nie pozbawiony jednak humoru związek między ojcem i synem. Autor bardzo trafnie ukazuje punkt widzenia ojca, syna i wnuka oraz ich wzajemne relacje. Akcja powieści rozgrywa się w trudnym momencie życia dla każdego z nich, zmian, przemijania i śmierci. Kwintesencją powieści jest poniższy cytat.

“Każdego ranka obudzę się o dzień starszy. Zmieni się moja miara czasu.(…) Rzeczy łatwe staną się trudne, a trudne – niewykonalne (…) powinienem się nauczyć wykorzystywać fakt, że jestem stary. Tato dał mi tego dobry przykład.(…)”

Mając na uwadze szybko mijający czas warto zatrzymać się i sięgnąć po jedną z najbardziej wartościowych książek Williama Whartona.

(~A. Siwek)

Tytuł: Tato
Autor: William Wharton
Wydawnictwo: ZYSK i S-KA
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 1995
Tytuł oryginalny: DAD

Permalink do tego artykułu: https://liceum.slupsk.pl/?page_id=3318