Dziewczyna z pociągu

Dziewczyna z pociągu

Autor: Paula Hawkins

Książka trafiła na moja półkę jako bożonarodzeniowy prezent. Jest to powieść, która została przeniesiona do kina pod tym samym tytułem. Początkowo potraktowałam ją z nieufnością, z uwagi na słowa polecenia napisane przez króla thrillerów Stephena Kinga. Nie ukrywam, kojarzy mi się z młodzieżową fascynacją horrorami i thrillerami.

Dziewczyna z pociągu to jedna z najszybciej sprzedających się pozycji na brytyjskim rynku, tym samym stała się bestsellerem 2015r. Jaka jest przyczyna tego sukcesu?

Autorka stworzyła niezwykle klimatyczny thriller. Rozpoczyna się spokojnie, nawet jak dla mnie zbyt spokojnie. Jednakże ten spokój powoduje chęć szybkiego przekonania się, co będzie dalej. Hawkins buduje uczucie niepokoju i tajemnicy, która podsycana jest z każdą kolejno przeczytaną stroną. Sięgając po Dziewczynę z pociągu należy przeznaczyć sobie na nią spory zapas czasu, bo może się okazać, że wieczór to za mało.

Główną bohaterką jest Rachel, jednak cała powieść stworzona jest w konwencji pamiętnika, którego autorkami są Megan, Rachel i Anna. Ich losy ciągle się przeplatają a łączy je wspólny wątek. Autorka wchodzi w psychikę każdej z nich, a czytelnik (w zasadzie czytelniczka) może się z nimi utożsamiać. Jak zwykle bywa w tego typu thrillerach jest postać femme fatale, dziewczyny z sąsiedztwa i kobiety po przejściach.

Po dotarciu do ostatniej strony nie dziwiłam się, dlaczego była inspiracją dla wytwórni filmowej. Przekonaj się i Ty.

(~A. Siwek)

Tytuł: Dziewczyna z pociągu
Autor: Paula Hawkins
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2016
Tytuł oryginalny: The Girl On The Train

Permalink do tego artykułu: https://liceum.slupsk.pl/?page_id=3311