Matura.

Matura to koniec świata – powie większość zdających w danym roku. Jednak jeśli spojrzy się na to z dystansu, to tylko bardzo duża klasówka, na którą wybierają się wszyscy Twoi znajomi. Kilka dni wysiłku umysłowego i czekają cię najdłuższe wakacje w życiu, trwające aż do października,a potem zupełnie nowa, ciekawsza przyszłość. Studia z zajęciami, na które czasami wstaje się dopiero popołudniu. Intrygujące znajomości. Pierwsza praca. Koniec świata jakim jest matura, tak naprawdę jest początkiem czegoś lepszego. Wystarczy tylko przeżyć do końca maja i zdać wszystkie egzaminy.

A najważniejsze w maturze jest to, by na nią nie zaspać. Nawet najbardziej przerażający przedmiot, z którego wydaje ci się, że nic nie umiesz, nie zrobi takiej krzywdy, jak spóźnienie się na egzamin. Warto więc nastawić nie jeden, ale nawet trzy budziki, jeśli znajdziesz tyle w domu. Namówić znajomego, by zadzwonił rano i sprawdził, czy żyjesz. Poprosić rodziców, by przyszli i obudzili, a w sytuacji dramatycznej nawet zarekwirowali kołdrę.

Kiedy już będziesz na nogach, zjedz pożywne śniadanie. Tak, gula w gardle, supeł na żołądku i nogi z galarety nie skłaniają do spożywania czegokolwiek, ale warto zjeść coś energetycznego: banana, batonika z orzechami, musli, kanapki z twarogiem albo kanapkę z jajkiem. Cokolwiek, byle spacyfikować żołądek. Trudno skupić się na pisaniu matury, kiedy myślisz tylko o tym, że jesteś głodny.

Trzecia rzecz do zrobienia rano? Sprawdzenie amunicji. Możesz założyć buty nie do pary, koszulę tył naprzód i wyjść nieuczesanym, ale w plecaku musi znaleźć się dowód osobisty, przynajmniej dwa czarne długopisy lub pióra i zestaw przyrządów geometrycznych, jeśli piszesz maturę z przedmiotów ścisłych. Nie zaspać, zjeść coś i mieć czym pisać – oto klucz do sukcesu.

Już Sokrates (filozof, Grecja, V i VI wiek p.n.e.) twierdził, iż wie, że nic nie wie. A nawet nie musiał zdawać matury. Pustka w głowie jest zupełnie normalną reakcją organizmu w takich sytuacjach, więc bez paniki. Wiadomości są tak samo przerażone, jak Ty i pochowały się po ciemnych kątach. Kiedy zobaczysz pytania i weźmiesz dwa głębokie wdechy, ośmielą się i wyjdą na wierzch. Chodziłeś na zajęcia? Pisałeś klasówki? Zdałeś z klasy do klasy? Ta cała wiedza gdzieś tam jest.

Nie jesteś jedyny. Nie jesteś jedyna – powtarzają i mają rację. Każdy, kto był w liceum musi przejść przez maturę. Robiły to poprzednie roczniki i będą robiły następne. Życie toczy się dalej, a Ty za rok będziesz machać ręką i mówić: eeee tam, matura. Łatwizna. Teraz studiuję prawo/medycynę/architekturę/filologię/biologię/archeologię/fizykę i maturę to ja mam co pół roku! To się nazywa sesja… POWODZENIA

Kiedy na maturę pisemną :

07.05.2024 r. godz. 09.00 – j. polski pp

08.05.2024 r. godz. 09.00 – matematyka pp

09.05.2024 r. godz. 09.00 – j. angielski pp

10.05.2024 r. godz. 09.00 – wos pr

13.05.2024 r. godz. 09.00 – j. angielski pr

14.05.2024 r. godz. 09.00 – biologia pr

17.05.2024 r. godz. 09.00 – geografia pr

20.05.2024 r. godz. 09.00 – j. polski pr

Kiedy na maturę ustną :

13.05, 15.05 oraz 16.05.2024 r. – j. polski

21.05 i 22.05.2024 r. – j. angielski

Permalink do tego artykułu: https://liceum.slupsk.pl/?p=6244