Profilaktyka zdrowotna.

W ramach lekcji profilaktyki zdrowotnej oraz trwającym miesiącem profilaktyki raka piersi, a także zaleceniami dotyczącymi realizacji programów edukacyjnych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupsku 29 października w naszej szkole miało miejsce spotkanie młodzieży poświęcone profilaktyce raka piersi. Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze czynniki ryzyka, objawy nowotworu piersi, diagnostyka oraz profilaktyka. Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Pomimo, iż rak piersi to niestety wciąż temat tabu, to pojawia się on coraz częściej w debacie publicznej.
Dzięki prelekcji młodzież dowiedziała się, że skuteczność leczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian nowotworowych, a samobadanie jest podstawą profilaktyki raka piersi. Prawidłowo prowadzona pozwala wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium rozwoju choroby. Zwrócono uwagę na obniżenie wieku osób chorujących na ten nowotwór, na najważniejsze objawy oraz występowanie choroby zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali ulotki przedstawiające schematy oraz informacje na temat samobadania oraz rozdano symboliczne wstążki walki z chorobą. Nie zapomniano też o słodkim poczęstunku przygotowanym przez samorząd szkolny.

Jednocześnie uczniowie dowiedzieli się o akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa zachęcającej do zostania honorowym dawcą krwi.

Permalink do tego artykułu: https://liceum.slupsk.pl/?p=4868